Dom i Ogród

Metal a słupki ogrodzeniowe

  • 12 sierpnia, 2024
  • 3 min read
Metal a słupki ogrodzeniowe

Do organizacji ogrodzeń najczęściej wykorzystuje się słupki ogrodzeniowe metalowe (żelazne). Cena metalu jest niska, a żywotność jest doskonała . Słupki ogrodzeniowe metalowe wymagają dodatkowej obróbki. Bez specjalnej powłoki metal żelazny zaczyna silnie rdzewieć.

 Podpory stalowe to rury. Mogą mieć wycięcie w kształcie koła, kwadratu lub prostokąta. Grubość ścianki zastosowanej rury profilowej zależy od przyłożonego obciążenia. Z reguły nigdy nie jest cieńszy niż 3 mm. Szczególne miejsce wśród podpór metalowych zajmują rury. Rury zyskują na popularności po zakończeniu ich okresu użytkowania w rurociągach gazowych i naftowych. Nawet te, które były w użyciu, nie ustępują wytrzymałością nowym wodociągom i gazociągom. Grube ściany praktycznie nie są podatne na korozję, są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia. Są świetnym materiałem na słupki ogrodzeniowe. Można do nich mocować także ciężkie konstrukcje ogrodzeniowe. Zalety metalu: łatwość instalacji; koszt polowania; trwałość; łatwość konserwacji; duża moc. Główną wadą słupów stalowych jest ich podatność na korozję. Ponadto należy wzmocnić stabilność wsparcia. Dlatego bez dodatkowej pracy (i kosztów) rury nie zapewnią stabilności ogrodzenia.

Beton

Ciężkie słupki ogrodzeniowe do ciężkich ogrodzeń wykonane są ze zbrojonego betonu. Wyroby betonowe często są odlewane bezpośrednio na budowie. Do podpierania lub spawania zbrojenia, szalunków zalanych betonem. Istnieje inny sposób korzystania ze złożonych bloków. Słupki ogrodzeniowe blokowe należy montować zachowując idealną pionowość. Wszelkie odchylenia są pełne deformacji i zniszczenia konstrukcji. Zalety słupów betonowych to: wysoka wytrzymałość; długie żywotność, co jest istotne gdy stawiamy ogrodzenia systemowe. Podobne wsparcie wytrzymuje znacznie dłużej niż metal i drewno; szerokie możliwości dekoracji. Dzięki panelom PIKS możesz „zamienić” brzydki żelbet w zgrabne ceglane słupy; łatwość przetwarzania podczas instalacji. Wady podpór betonowych to: zapotrzebowanie na sprzęt w piwnicy. Czasami głębokość fundamentu sięga półtora metra, co zmusza budowniczych do przyciągnięcia specjalnego sprzętu do kopania, wypompowywania wody i innych powiązanych prac; trudności w odlewaniu podpór na miejscu; niemożność montażu gotowych wyrobów betonowych bez zmechanizowanych urządzeń podnoszących.

Najważniejszy prosty kręgosłup

Dwa przedstawione wyżej przykłady, to najpopularniejsze i najczęściej wybierane słupki ogrodzeniowe. Gdy wybierzemy żelazo i beton możemy być pewni, że kręgosłup naszego ogrodzenia będzie „zdrowy” i prosty. To bardzo istotne, bo ogrodzenie stawiamy na lata i chcemy się nim cieszyć jak najdłużej w dobrej kondycji.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *