Na czym polega kastracja kota?

Kastracja kotów to zabieg chirurgiczny przeprowadzany przez weterynarza. Na jego wykonanie decydują się przede wszystkim właściciele tych zwierząt, które nie są przeznaczone do rozrodu. W powszechnej opinii kastracja służy wyłącznie ograniczeniu populacji poprzez zapobieganie niechcianym miotom. Jednak przesłanek za wykonaniem tego zabiegu jest znacznie więcej. Sprawdźmy zatem, na czym polega kastracja kota i jakie płyną z niej korzyści?
Jak przebiega kastracja kota?
Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym przez weterynarza w znieczuleniu ogólnym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii, kastracji można poddać nie tylko osobniki męskie, ale również żeńskie. W przypadku samców kastracja polega na trwałym usunięciu nasieniowodów oraz jąder. Natomiast u samic podczas zabiegu usuwana jest macica, a także oba jajowody. Trzeba pamiętać, że konsekwencją kastracji, której nie można cofnąć, jest całkowite i stuprocentowe zahamowanie zdolności rozrodczych.
Ponieważ kastracja należy do grupy inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, musi być przeprowadzana w wyjątkowo sterylnych warunkach, które może zapewnić Przychodnia Weterynaryjna w Ożarowie Mazowieckim, gdzie pracują lekarze weterynarii z długoletnim doświadczeniem. Dzięki kompleksowej opiece mamy pewność, że każdy zabieg wykonany w tej placówce zostanie przeprowadzony w sposób profesjonalny. Dodatkowo możemy też liczyć na fachowe porady dotyczące pielęgnacji kotów, które zostały poddane zabiegowi kastracji.
Kiedy warto wykonać kastrację kota?
Choć kastracja kotów w dużej części przypadków wynika z chęci ograniczenia niechcianych miotów, zwłaszcza gdy kotki mają swobodny dostęp do otwartych przestrzeni, to istnieje również wiele innych przesłanek przemawiających za wykonaniem tego zabiegu. Jednym z nich jest ochrona przed schorzeniami nowotworowymi. Udowodniono, że kastracja kotów w Ożarowie Mazowieckim, u samic znacząco obniża ryzyko pojawienia się guzów sutkowych. Natomiast u samców eliminuje nowotwory jąder, ponieważ narządy te są usuwane podczas zabiegu kastracji.
Poza korzyściami zdrowotnymi weterynarze zwracają uwagę na fakt, że zwierzęta po kastracji stają się łagodniejsze, spokojniejsze, mniej konfliktowe i bardziej skupione na swoich właścicielach. Jak zatem widać zabieg kastracji to nie tylko sposób na regulowanie populacji, ale też krok w kierunku poprawy zdrowia naszego pupila oraz pozytywnych zmian w jego zachowaniu. Trzeba jednak pamiętać, aby przeprowadzać go wyłącznie w placówkach gwarantujących pełen profesjonalizm podczas zabiegu, a także właściwą opiekę po jego zakończeniu.