Osocze bogatopłytkowe, czy mezoterapia – który zabieg jest silniej odmładzający?
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest niezwykle popularny wśród osób, które szukają skutecznego, szybkiego i bezinwazyjnego sposobu na to, aby odmłodzić twarz: spłycić zmarszczki, intensywnie nawilżyć skórę, nawilżyć naskórek i wzmocnić cerę. Podobnie jest z mezoterapią. Oba te zabiegi polegają na podawaniu substancji zbawiennych dla naszego wyglądu metodą iniekcji. Skóra nakłuwana jest w miejscach strategicznych: w okolicach oczu, na czole, w obszarze tak zwanej doliny łez, wokół ust… czyli wszędzie tam, gdzie bruzdy pojawiają się najszybciej i najmocniej zapisują się w naszym wyglądzie, dodając nam lat. Mimo że wiele z tych zmarszczek jest uroczo, dodaje charakteru, to jednak w wielu przypadkach efekty upływu lat wcale nam się nie podobają. Można z tym walczyć. Jednak pytanie w dzisiejszych czasach brzmi – jak wybrać najlepszy zabieg? My postanowimy przyjrzeć się dwóm z nich: mezoterapii i wampirzemu liftingowi. Czym się różnią?
Zabieg z osoczem bogatopłytkowym oraz mezoterapia są procedurami medycyny estetycznej, które mają na celu poprawę wyglądu skóry oraz stymulację jej naturalnych procesów regeneracyjnych. Jednak różnią się one głównie tym, jakie substancje podaje się podczas ostrzykiwania skóry oraz, co w zasadzie najważniejsze, sposobem ich działania.
Zabieg z osoczem bogatopłytkowym, czyli wampirzy lifting Siedlce polega na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie oddzieleniu osocza bogatopłytkowego, które zawiera liczne substancje wzrostu i czynniki regeneracyjne. Następnie osocze to jest wstrzykiwane do skóry, co stymuluje procesy regeneracyjne, poprawiając jędrność, elastyczność i koloryt skóry.
Natomiast mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w skórę substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witaminy, minerały czy aminokwasy, za pomocą specjalnego urządzenia lub igieł. Mezoterapia ma na celu nawilżenie skóry, redukcję zmarszczek, poprawę elastyczności oraz stymulację produkcji kolagenu.
W skrócie, główną różnicą między zabiegiem z osoczem bogatopłytkowym, a mezoterapią jest substancja używana – w przypadku osocza wykorzystuje się naturalne składniki z krwi pacjenta, natomiast w mezoterapii są to substancje aktywne dostarczane z zewnątrz. Dodatkowo, zabieg z osoczem bogatopłytkowym wykazuje silniejsze efekty regeneracyjne i liftingujące, dzięki zawartości substancji wzrostu w osoczu.
Zarówno mezoterapia, jak i zabieg z osoczem bogatopłytkowym nie powinny być stosowane, gdy mamy nadreaktywną, skłonną do atopii skórę, ponieważ może to prowadzić do nasilenia objawów i pogorszenia stanu skóry. Zabiegi mezoterapii mogą drażnić skórę i spowodować reakcje alergiczne u osób z nadwrażliwością, ŁZS, AZS.
Dodatkowe wykluczenia dla przeprowadzenia obu tych zabiegów to:
1. Czynne zakażenia skóry w obszarze planowanego zabiegu
2. Choroba autoimmunologiczna
3. Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, hipercholesterolemia czy nadciśnienie
4. Zaburzenia krzepnięcia krwi
5. Ciąża
6. Problem z nałożeniem tętniczo-żylnej opaski uciskowej