Sport i Zdrowie

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna – poznaj różnice!

  • 24 marca, 2024
  • 3 min read
Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna – poznaj różnice!

Medycyna estetyczna często błędnie utożsamiana jest z chirurgią plastyczną. Mimo że pojęcia te są ze sobą pokrewne i łączy je dążenie do poprawy wyglądu i zyskanie lepszego samopoczucia, to warto znać podstawowe różnice dotyczące zakresu usług oraz tego, na czym polegają poszczególne zabiegi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Zasadnicze różnice pomiędzy medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną

Kluczową różnicą, która stawia wyraźną granicę pomiędzy tymi pojęciami, jest stopień ingerencji w tkanki ciała. Medycyna estetyczna nie jest zaliczana do specjalizacji lekarskich, bo głównymi narzędziami w gabinetach zabiegowych pozostają igła oraz laser, na których pracuje specjalista. Większość z zabiegów nie wymaga znieczulenia, a po ich skończeniu pacjent może bez żadnych przeciwwskazań wrócić do codziennego życia. Natomiast operacje z zakresu chirurgii plastycznej może wykonywać tylko i wyłącznie osoba posiadająca dyplom lekarski, bo podczas zabiegów często następuje inwazyjne naruszenie skóry – tak jak w przypadku powiększania piersi z wykorzystaniem implantów.

Nie oznacza to jednak, że specjalista medycyny estetycznej nie posiada lekarskiego przygotowania i odpowiedniego podejścia do pacjenta! Przed każdym zabiegiem, niezależnie od stopnia inwazyjności, przeprowadzany jest wywiad. Dobra klinika medycyny estetycznej przykłada szczególną uwagę do tego, aby posiadać wykwalifikowaną kadrę oferującą usługi w sterylnych warunkach na najwyższym poziomie.

klinika-tazbir-emface (4).jpeg

Różne metody, różne zabiegi

Bardzo ważne różnice występują też pomiędzy metodami leczenia i oferowanymi zabiegami, co wynika z wcześniej wspomnianego stopnia ingerencji w tkanki skóry. W przypadku medycyny estetycznej będą to zazwyczaj bezinwazyjne sposoby leczenia, takie jak laseroterapia czy modelowanie przy pomocy fal radiowych. Do kategorii tej należą również zabiegi średnio inwazyjne, takie jak mezoterapia igłowa czy wygładzanie cery przy pomocy toksyny botulinowej (botoksu). Natomiast w przypadku chirurgii plastycznej występuje wysoka inwazyjność – implanty, plastyka powiek czy korekta nosa.

Jeśli nie wiesz, jakie metody będą dla Ciebie najlepsze w Twoim przypadku, sprawdź ofertę kliniki https://klinikatazbir.pl, która oferuje zarówno zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jak i chirurgii plastycznej.

Czy efekty medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej mogą być takie same?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – w wielu przypadkach efekty zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej mogą być zbliżone, nie są jednak one tak samo trwałe. W przypadku leczenia kompleksów przy pomocy laserów czy peelingów chemicznych skutki są nieco bardziej subtelne i mniej trwałe, przez co czasem wymagają regularnych powtórzeń. Dużą zaletą jest jednak to, że dzięki temu skóra wygląda znacznie bardziej naturalnie. Natomiast w przypadku chirurgii plastycznej zazwyczaj są to trwałe, nieodwracalne zmiany, takie jak zmiana kształtu nosa.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *