Dom i Ogród

Mycie akwarium – czym, jak często i w jaki sposób to robić?

  • 20 marca, 2024
  • 4 min read
Mycie akwarium – czym, jak często i w jaki sposób to robić?

Akwarium w wielu domach pełni funkcję dekoracyjną – ma ładnie wyglądać i przyciągać wzrok. Żeby to rzeczywiście było możliwe, nie wystarczy tylko dobrać odpowiednie rośliny, ryby i dekoracje. Trzeba także regularnie dbać o zbiornik. Podstawa to podmienianie wody i czyszczenie ścianek, dna i ozdób. Jak to zrobić prawidłowo?

Posiadanie akwarium wiąże się nie tylko z możliwością podziwiania podwodnego świata, lecz także z obowiązkami. Organizmy, które żyją wewnątrz zbiornika, zazwyczaj źle reagują na znaczny rozrost glonów oraz na zbyt wysokie stężenie fosforanów i innych szkodliwych związków chemicznych. Żeby stworzyć im idealne środowisko do rozwoju, akwarium należy regularnie czyścić. Regularnie, to znaczy jak często?

Jak często myć akwarium?

Przeważnie zaleca się, aby mycie akwarium w okresie stabilizacji przeprowadzać raz w tygodniu, a później raz na dwa, trzy tygodnie, ale to ogólna zasada. O tym, czy rzeczywiście zbiornik będzie można zostawić na trzy tygodnie bez czyszczenia, trzeba zdecydować samodzielnie.

Jeśli filtr nie jest odpowiednio wydajny, nadmiernie karmi się ryby, a akwarium stoi blisko okna i ma dostęp do światła słonecznego, mycie raz na trzy tygodnie na pewno nie wystarczy. Trzeba go posprzątać szybciej, np. po półtora tygodnia

Dla porównania duży zbiornik umieszczony w ciemnym kącie pokoju, z wieloma roślinami i z niewielką liczbą rybek nie wymaga częstego sprzątania – wystarczy raz na trzy tygodnie.

Czyszczenie akwarium – o czym trzeba pamiętać?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie akwarium, pamiętaj, że nie należy wymieniać całej wody naraz. Najlepiej odlać około 1/3 brudnej i dolać tyle samo czystej Czystej, czyli odstanej, która czekała w temperaturze pokojowej co najmniej 24 godziny albo takiej, do której dodano uzdatniacz.

Uważaj również na filtr. Nie powinno się go czyścić co tydzień, ale raz na kilka tygodni należy sprawdzić, czy działa poprawnie i umyć urządzenie. Najlepiej zaplanować mycie filtra nie w dniu, w którym sprząta się akwarium, tylko kilka dni później, żeby nie naruszać ekosystemu panującego w zbiorniku.

Mycie akwarium - czym, jak często i w jaki sposób to robić?

Czym wyczyścić akwarium?

Do mycia ścianek przydadzą się czyściki z żyletkami albo plastikowymi wkładami, które dosłownie zdrapują osady z szyb lub tak zwane czyściki magnetyczne. Jak działają te ostatnie? Jedna strona czyścika znajduje się w środku, zaś drugą umieszcza się na zewnątrz. Obie łączą się dzięki zamontowanym wewnątrz magnesom. Żeby umyć akwarium, wystarczy przesuwać zewnętrzną część. Co ważne, nie trzeba moczyć rąk. Należy tylko pamiętać, żeby moc magnesu dopasować do grubości szyby.

Do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc, dekoracji i innych elementów warto wykorzystać zwykłe szczoteczki i miękkie gąbki, a do wężyków – giętkie czyściki i szczotki, które wkłada się do środka, żeby pozbyć się osadów.

A co z dnem? Czyszczenie dna akwarium przeprowadza się przy użyciu odmulacza, który wysysa ze zbiornika odchody, resztki pokarmu i inne zabrudzenia, ale nie porusza żwiru ani kamieni ze względu na ich ciężar.

Gdzie kupić akcesoria do czyszczenia zbiornika słodkowodnego? Np. na trzmiel.com.pl: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/czyszczenie-akwarium

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *