Technologie

Podnośniki koszowe – prawidłowe użytkowanie kosza

  • 16 marca, 2024
  • 4 min read
Podnośniki koszowe – prawidłowe użytkowanie kosza

Podnośniki koszowe to szeroka grupa maszyn, do której zalicza się podnośniki przegubowe, nożycowe, masztowe oraz teleskopowe. Chociaż różnią się od siebie sposobem przemieszczania platformy roboczej, łączy je obecność kosza przeznaczonego do unoszenia ludzi, materiałów i sprzętu na określoną wysokość. Jak należy używać kosza w podnośnikach, żeby zminimalizować ryzyko wypadku?

Podnośniki koszowe dostępne na rynku różnią się od siebie wieloma parametrami m.in. sposobem unoszenia platformy roboczej, wysięgiem bocznym, wysokością roboczą czy wielkością samej maszyny. Jedynym elementem, który je łączy jest obecność kosza, chociaż ten również nie wygląda tak samo w podnośniku masztowym i w zwyżce nożycowej.

Bez względu na to, jakie wymiary i udźwig ma kosz, w trakcie jego użytkowania zawsze należy się stosować do zasad bezpieczeństwa. Które z nich są kluczowe?

Właściwe obciążenie kosza

Jedną z najważniejszych jest odpowiednie obciążenie kosza – zgodnie z instrukcją obsługi maszyny. Zwyżki mają określony udźwig, który w zależności od modelu może być bardzo wysoki albo niski. Jeśli do kosza przeznaczonego dla jednej osoby wejdzie dwóch pracowników albo gdy załaduje się naraz dużo ciężkich materiałów, istnieje ryzyko przewrócenia się podnośnika.

Żeby operator nie musiał samodzielnie obliczać udźwigu, w podnośnikach coraz częściej montuje się czujniki nadwagi. Wtedy, kiedy obciążenie w koszu jest zbyt duże, czujnik informuje o tym fakcie operatora, a on ma obowiązek zadbać o to, żeby np. wyciągnąć część sprzętu.

Pamiętanie o wyposażeniu dodatkowym

Podesty ruchome to sprzęt do pracy na wysokości. W trakcie jego użytkowania należy korzystać ze specjalnych akcesoriów poprawiających bezpieczeństwo pracowników. O czym mowa? M.in. o certyfikowanych uprzężach, które wpina się do punktu kotwiczenia w koszu. Mają one zabezpieczać ludzi znajdujących się na górze przed ewentualnym wypadnięciem.

Zakaz opierania się o poręcze

Warto również pamiętać, że pracownicy znajdujący się na wysokości nie powinni się opierać o poręcze ani na nie wspinać, żeby nie wywoływać nacisku na jedną stronę kosza. Barierki mają chronić przed upadkiem, ale nie służą za podparcie, o czym wielu użytkowników zdaje się zapominać.

Zakaz używania dodatkowych podstawek

Równie ryzykowne jak wspinanie się na barierki jest używanie drabin czy podestów w koszu. Jakiekolwiek dodatkowe podstawki znacznie zwiększają ryzyko wypadnięcia. Jeśli maszyna nie ma odpowiedniego zasięgu, należy wynająć taką, która pozwoli na bezpieczne dotarcie do miejsca wykonywania prac.

Dbanie o czystość kosza

Istotną zasadą jest również ta dotycząca czystości kosza. Operator powinien zadbać o to, żeby w koszu nie znajdowały się tłuste zabrudzenia, zalegające liście czy pokrywa z lodu. Ich obecność może spowodować poślizgnięcie się osób pracujących na podnośniku, dlatego każdorazowo przed rozpoczęciem użytkowania maszyny należy skontrolować, czy podłoga w koszu jest pozbawiona zanieczyszczeń.

Gdzie można kupić lub wynająć podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe i inny sprzęt do pracy na wysokości? Sprawdź ofertę Riwal: https://www.riwal.com/pl

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *